Top
Image Alt

Joga

JOGA

„Yoga is like music: the rhythm of the body, the melody of the mind,

and the harmony of the soul create the symphony of life”

B.K.S. Iyengar

Joga jest starożytnym systemem filozoficznym, wywodzącym się z Indii. Słowo „joga” w sanskrycie oznacza m.in. łączenie, skupianie uwagi. Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju. Polega na uświadomieniu sobie pragnień i popędów będących częścią naszej egzystencji oraz opanowaniu ich w taki sposób, aby nie stanowiły przeszkody w rozwoju osobistym. a i przyczyniały się do jego pogłębienia. Praca zaczyna się od przywrócenia równowagi na poziomach: fizycznym i fizjologicznym czyli od pracy z ciałem i oddechem.

Na poziomie fizycznym jest to świadome uelastycznianie mięśni, stawów, ścięgien. Wzmacnianie ich za pomocą praktyki asan (ustawień ciała) i pranajamy (technik oddechowych). Na poziomie fizjologicznym jest to świadome oddziaływanie na narządy wewnętrzne w taki sposób, aby poprawiać ich funkcjonowanie. Podczas wykonywania asan i pranajam zaangażowany zostaje także umysł. Oznacza to że praca odbywa się również na poziomie mentalnym. Dzięki praktyce zostają odblokowane kanały energetyczne. Energia płynąca w naszym ciele jest znana od wieków pod różnymi nazwami. Jogowie indyjscy zwią ją praną, a Chińczycy określają ją jako Chi. Znana jest również pod nazwami bioenergii lub siły witalnej. Joga jest procesem odkrywania siebie, poznawaniem swoich możliwości, ograniczeń i pracą nad nimi.

JOGA KTÓREJ NAUCZAMY

Łączymy różne style jogi od duchowej Sivanandy, po Aerial jogę jednak najbliższą jest nam Hatha joga której nazwa wywodzi się z sanskrytu i składa z dwóch słów: „ha”, czyli słońce oraz „tha”, czyli księżyc. W praktyce polega na odpowiednim balansowaniu oddechem w połączeniu z ruchem ciała i stanem umysłu. Przez to właśnie jest statyczna, asany wykonuje się powoli i dokładnie kontroluje oddech. Uczy Nas stosunku do naszego ciała, umysłu i ducha, pomaga je opanować i świadomie nimi kierować. Dzięki czemu nasza egzystencja staje się drogą do osiągnięcia najwyższego poziomu rozwoju osobistego, wewnętrznej spójności, poznania naszej prawdziwej natury. Warto też zaznaczyć, że chociaż religie Indii są przesiąknięte filozofią jogi, to joga sama w sobie nie stanowi żadnej doktryny religijnej. Jest jedynie sposobem na zrównoważony rozwój wewnętrzny.

KORZYŚCI Z PRAKTYKI

Podstawą nauczania jest przekaz osobistego doświadczenia w relacji mistrz-uczeń. Nauczyciel niejednokrotnie dobiera techniki praktyki do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów, w każdym przypadku kładąc nacisk na inne jej aspekty. Można zatem stwierdzić, iż każdy nauczyciel jogi jest twórcą własnej specyficznej metody. Pierwszym efektem praktyki jogi, jaki można odczuć już po kilku zajęciach jest poprawa samopoczucia oraz ulga przy problemach z kręgosłupem. Osoby praktykujące mają więcej energii, są pogodniejsze, bardziej zrelaksowane i odprężone, lepiej śpią. Wynika to z wpływu praktyki na wszystkie poziomy istnienia.

Na poziomie fizycznym ciało staje się sprawniejsze, bardziej elastyczne, a jednocześnie mocniejsze. Wyrabia się koordynacja, stabilność i równowaga ciała. Znika wiele dokuczających nam bólów spowodowanych stylem życia np. bóle kręgosłupa związane z siedzącym trybem życia czy bóle głowy związane z chronicznym napięciem w ciele. Na poziomie fizjologicznym poprawia się funkcjonowanie wszystkich układów – oddechowego, krwionośnego, dokrewnego i innych. Na poziomie psychiki budzi się w nas kreatywność i poprawia się zdolność koncentracji. Osoby praktykujące lepiej rozpoznają i radzą sobie z pojawiającymi się emocjami.

ŚWIADOMOŚĆ

Dzięki poznaniu sztuki świadomego relaksu zwiększa się zdolność radzenia ze stresem. Z czasem następują głębsze zmiany. Osoby ćwiczące jogę zmieniają swój tryb życia włączając do niego elementy tzw. zdrowego stylu życiu – zdrowa dieta, aktywny wypoczynek itd. Praktykujący jogę odczuwają wewnętrzny spokój i stabilność, poprawiają się także relacje z innymi ludźmi. Dzięki wytrwałej praktyce odkrywamy w sobie to, co wychodzi poza ciało i poza proste funkcje umysłu. Odkrywamy głębszy sens naszej egzystencji.