Top
Image Alt

Górski Kryształ

„Nieważne jak głęboko wejdziesz w asanę. Liczy się to, kim jesteś będąc w niej.”

Max Strom

Jaką matę wybrać? Często słyszę to pytanie i jest kilka przydatnych wskazówek z którymi warto się zapoznać przed zakupem. Jaka mata? Przede wszystkim taka, która da nam bezpieczeństwo i komfort podczas praktyki. Taka która nie będzie przeszkadzać i pomoże nam w pogłębianiu pozycji. Czy istnieje mata uniwersalna? Sama sporo z matami eksperymentowałam, aby oszczędzić Ci tego dylematu wybralam kilka kryteriów, które będą dla Ciebie pomocne przy wyborze maty:

1.Grubość

Grubość: od 0,3 do 6 mm – w tej rozpiętości każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy ze praktyka asan równoważnych na zbyt grubej i sprężystej macie będzie bardzo trudna. Od grubości maty zależy jej twardość, czy jest sztywna czy elastyczna te parametry mają przełożenie na to, na ile mata będzie izolowała Cię od podłogi i chroniła Twoje stawy (są to jednak bardzo subiektywne odczucia, zależne zarówno od Twojej budowy ciała, wagi jak i wrażliwości).

2.Przyczepność

Mata ma Ci pomagać w wykonaniu asany, a nie przeszkadzać. Przyczepność maty zależy zarówno od materiału, z jakiego jest wykonana jak i od Twojego zaawansowania w praktyce. Mata wykonana z mikrofibry spełnia swoje zadanie.

3.Płynność

Czy mata pracuje z nami czy przeciwko nam. Bardzo ważna jest przyczepność maty ale co z takimi asanami jak pozycja króla małp (szpagat) gdzie mata nie powinna nas blokować. Czy mata może być zarówno przyczepna jak i śliska. Z pomocą wkracza tutaj mikrofibra, która jak najbardziej staje na wysokości zadania i spełnienia obydwa kryteria.

4.Cena

Niektóre osoby wolą na początek wybrać tanią matę (bo nie są pewne, czy joga „to jest to”) ale zła mata (np. kupiona w markecie) może zniechęcić Cię do dalszej praktyki („nic mi nie wychodzi”). Ponadto, gdy zainwestujesz w dobrą, dobraną do Ciebie matę, będziesz mieć zarówno przyjemność z praktyki jak i motywację do dalszych ćwiczeń.

5. Wytrzymałość

Materiał i sposób wykonania maty ma wpływ na jej wytrzymałość: maty kauczukowe są bardzo trwałe. Jest to inwestycja na kilka lat regularnej praktyki. Warto zatem wybrać matę wykonaną z najlepszych materiałów. Im więcej chcesz podróżować i przemieszczać się ze swoją matą i praktyką, tym ważniejsze stają się aspekty jej przechowywania, możliwości i sposoby transportu, konserwacji i czyszczenia. Mata jest narażona na więcej czynników i tylko mata wykonana z najlepszych materiałów może to wytrzymać.

6.Higienam

Utrzymanie Maty w czystości jest bardzo ważne. Jeśli ćwiczymy na macie wykonanej z kauczuku i mikrofibry wystarczy zabrudzona powierzchnię przetrzeć zwilżoną ściereczka aby utrzymać ją w idealnym stanie.

7.Ekologia

Warto sprawdzić, z jakich tworzyw powstała. Czy brak w niej obecności substancji szkodliwych, działających negatywnie na ciało człowieka poprzez bezpośredni kontakt ze skórą ( m.in. brak barwników rakotwórczych i wywołujących alergię). Jak również czy jest biodegradowalna i przyjazna nie tylko dla człowieka ale i środowiska.

8.Design

Warto wybrać mate, która Nam się podoba. Mata do jogi jest atrybutem każdego jogina – niezależnie od stylu czy rodzaju praktykowanej jogi. Rozkładanie jej jest symbolem tego, że oto właśnie postanowiliśmy dać sobie chwilę czasu tylko dla siebie. Nic dziwnego, że chcemy wybrać sobie matę ładną ktora zawsze kojarzyć będzie się nam z tym wyjątkowym momentem!