Top
Image Alt

Górski Kryształ

Ajurweda

” Zanim podejmiesz się leczenia kogoś powinieneś najpierw zapytać,

czy jest w stanie pozostawić za sobą wszystko to co sprawiło że zachorował”

Hipokrates

Czym jest Ajurweda?

Termin Ajurweda to złożenie dwóch słów: ayur i weda. Pierwsze oznacza życie, a drugie to wiedza. Bezpośrednio tłumacząc jest to wiedza o życiu. -Głównym zadaniem Ajurwedy jest utrzymanie zdrowia zdrowych i leczeniu ludzi chorych. Terapia ajurwedyczna nie proponuje jednej recepty dla wszystkich. Uczy jak w prosty sposób utrzymać zdrowie, młodość, dobrą formę fizyczną i psychiczną. Wskazuje na powiązanie naszej egzystencji z otaczającym nas światem, na wpływ pór roku, pogody, otaczającej nas natury, nastrojów, relacji międzyludzkich. Ogromne znaczenie przypisuje odżywianiu: nie preferuje diet, a kładzie nacisk na utrzymanie nawyków żywieniowych odpowiednich do konkretnego typu konstytucji człowieka. Zwraca uwagę na styl życia, rytm dnia codziennego. Dąży do maksymalnego podniesienia odporności organizmu by byl on sam w stanie bronić się przed chorobami. Ścieżka Jogi ściśle łączy się z ajurwedą, z jej założeniami utrzymania równowagi miedzy elastycznym ciałem umysłem i duchem.

Zawsze byłam zwolenniczką medycyny wschodniej, w tym hinduskiej, która w odróżnieniu od medycyny zachodniej ujmuje człowieka holistycznie i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia na każdym poziomie egzystencji. Zgodnie z ajurwedyjską definicją zdrowia, pełne zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych. Konsultant Ajurwedy nie jest uzdrowicielem, ale przewodnikiem w drodze do zdrowia. Pomaga pacjentowi zrozumieć siebie, swój organizm: psychikę i ciało. Natomiast trud leczenia każdy z nas musi podjąć sam.

Konsultacja Ajurwedyjska

Konsultacja zaczyna się od niezwykle wnikliwego badania, podczas którego konsultant musi dobrze poznać swojego pacjenta. Przeprowadza szczegółowy wywiad: pyta nie tylko o dolegliwości, ale także o tryb życia, zawód, przyzwyczajenia i zamiłowania. Musi wiedzieć, jak się chory odżywia i co go martwi. W ten sposób odkrywa przyczyny zaburzeń wewnętrznej równowagi, czyli co tak naprawdę doprowadziło do powstania choroby. Stara się także poznać nastawienie pacjenta do własnego organizmu i… świata. Bardzo dokładnie obserwuje jego zachowanie i sposób bycia. Według ajurwedy o wewnętrznej kondycji naszego organizmu świadczy wiele specyficznych zewnętrznych oznak. Informacje o zdrowiu można odczytać przede wszystkim z pulsu (praktycy są w stanie rozróżnić ponad 20 jego różnych rodzajów) Pierwszym i podstawowym etapem właściwego leczenia jest usunięcie z organizmu wszelkich toksyn, które gromadzą się nie tylko na skutek złego odżywiania, ale także dlatego że nie radzimy sobie z emocjami. W usuwaniu toksyn pomaga masaż skóry ze starannie dobranymi olejkami.