Top
Image Alt

Górski Kryształ

„Pewnego dnia sposób w jaki mówimy do dzieci i sposób w jaki żyjemy, może stać się ich własnym głosem i sposobem postrzegania świata. Bądźmy zatem uważni” 

Maria Montessori

Joga dla dzieci

Dzieci to urodzeni jogini, dlatego nie ma przeciwwskazań do tego by już kilkulatki ćwiczyły jogę. Małe dzieci mają gibkie ciała i bez trudu zaplataja się do pozycji czy wyginają kręgosłup. Dzięki elastycznym stawom mogą przyjmować pozycje, które sprawiają trudności dorosłym. Wiadomo że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne. A elastyczność to nie główny a na pewno nie jedyny powód dla którego dzieci powinny ją ćwiczyć. Joga działa na Nas na wielu poziomach i jest fantastycznym rozwiązaniem dla dzieci z wielu powodów.

Zajęcia uczą dzieci cierpliwości. Ćwicząc w grupie muszą być wyrozumiale w stosunku do tych, które dopiero dołączyły, są młodsze lub mają inne predyspozycje. Joga uczy również stosunku do siebie samych. Dzieci uczą się siebie i zauważają, że ich ciało może być w różnej formie w zależności dnia. Po pewnym czasie zdają sobie sprawę, ze regularna praktyka daje efekty, więc uczą się również pracy nad sobą. Joga pozwala dostrzegać i akceptować to że każdy z Nas jest inny.

Różnice między jogą a gimnastyką

Joga nie jest sportem zespołowym, aczkolwiek ćwiczy się ją w grupie. Nie ma w niej rywalizacji. Dziecko przestaje się oceniać i nie jest oceniane w odróżnieniu do zajęć w szkole. Dzięki czemu rośnie jego wartość siebie. Zajęcia pomagają dzieciom uspokoić ich ciągle rozbiegane ciała i umysły. Pozwala skupić się na wykonaniu pozycji, co powoduje wzmożoną koncentrację. Która przekłada się później na życie codzienne. Chociaż sport i gimnastyka są świetne, joga oferuje dodatkowe korzyści. Dyscyplina jest bardzo ważna w praktyce jogi, co będzie się później przekładalo na inne pasję i dziedziny życia dziecka.

Zabawa i kreatywność

Joga pomoże mu odnosić zwycięstwa z pokorą i przyjmować porażki z gracją. I oczywiście, joga pomaga dzieciom wzmocnić ciało i poprawić jego elastyczność. Joga dla dzieci to głównie zabawa i spontaniczność. Na zajęciach dominują asany zwierzęce – przyjmując te pozycje, dzieci naśladują zwierzęta i świetnie się przy tym bawią. Pobudzana jest kreatywność i wyobraźnia dziecka, zachęca to do komunikacji z rówieśnikami. Plan zajęć dla najmłodszych nigdy nie jest sztywny ważne aby dzieci dobrze się bawiły. Ale też mogły poznane metody potem przełożyć na życie codzienne.